Dostosowując tę definicje do naszych potrzeb związanych z prognozowaniem popytu możemy powiedzieć że szerego czasowy to uszeregowanie chronologicznie wartości popytu w kolejnych, przyjętych do obserwacji jednostkach czasu.
W ogólnym przypadku w szeregu czasowym możemy wyróżnić dwie składowe:
- systematyczną - jest ona efektem oddziaływań różnych czynników na zmienną prognozowaną której nie jesteśmy w stanie przewidzieć
- przypadkową - jak najlepiej zmierzona i zastosowana do określania zapasu zabezpieczającego
- stały poziom prognozowania zmiennej - wartość średnia zmiennej nie ulega większym zmianom z okresu na okres
- trend - określany jest trwałą zmianą wartości zmiennej prognozowanej w czasie
- składowa okresowa - występuje w postaci wahań sezonowych oraz wahań cyklicznych
Na jakim etapie następuje samo składowanie? Czy zastosowanie procesu mini load ma znaczący wpływ na okres składowej okresowej? Dopiero zaczynam z logistyką, ale mam wrażenie, że to dość istotne kwestie. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa mam pytanie bardziej o SAP, więc nie wiem czy to dobre miejsce. Ponoć od stycznia ma wejść MSSF16 i się zastanawiam kiedy będą możliwe implementacje do SAPA. Więcej info tu.
OdpowiedzUsuńCenna wiedza o prognozowaniu popytu i analizie szeregów czasowych! To właśnie takie dane pomagają w optymalizacji procesów magazynowych. Mówiąc o profesjonalnym podejściu do logistyki, warto zajrzeć na stronę o magazynowaniu produktów w e-commerce. Profesjonalne firmy logistyczne wykorzystują właśnie takie analizy do efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową i optymalizacji kosztów dla swoich klientów. W końcu skuteczne prognozowanie to podstawa efektywnej logistyki! 📊📦
OdpowiedzUsuń